Знаци, че вече няма накъде!
Време ли е за основен ремонт у дома? Ако стените са като карта на старите войни, плочките се лющят като есенни листа, а контактите хвърлят искри при всяко включване на тостера – значи, брат, не само е време, а направо си закъснял!
Как да разбереш, че ремонтът вече не търпи отлагане?
Знаеш ли онзи момент, когато поканиш гости и единственият комплимент е „Абе, тука много уютно… ама старинно“? Или когато паркетът скърца като сцена от хорър филм? Ако кранчетата в банята издават по-силен звук от тонколоните ти, време е да се замислиш дали няма да е по-добре да изринеш всичко и да започнеш от нулата.
Какво да направиш, преди да започнеш ремонта?
- Ясен план, иначе ще се разориш. Ако почнеш без стратегия, ще се окаже, че накрая си похарчил всичко за лъскави плочки, а за кухнята остана само ентусиазъм и една кофа боя. Направи списък на всичко, което трябва да се промени, и сортирай по приоритет.
- Махане на старите боклуци. Преди да почнеш нещо ново, трябва да разкараш старото. Ако мазето и таванът приличат на склад от 90-те, смело действай. Извозване на стари мебели е задължителна стъпка, иначе рискуваш новият ти под да е затрупан със стари гардероби и раздрънкани столове.
- Реалистичен бюджет. Много хора се хвърлят в ремонтите с идеята „Абе, ще излезе евтино…“, само за да установят, че дори за майсторите трябват чували с пари. Затова пресметни предварително – по-добре да имаш повече, отколкото да спреш на половината с разпокъсан тапет и един монтиран контакт.
Какви са най-честите проблеми по време на ремонт?
- Сроковете се разтягат до безкрай. Ако майстор ти каже, че нещо ще стане за 3 дни, автоматично го умножи по две. Винаги излизат изненади – от криви стени до кабели, дето никой не знае откъде минават.
- Мръсотията е навсякъде. Не си мисли, че ще минеш само с малко прах. Ако къртиш стени, на практика ще живееш в пясъчна буря. В такива случаи си струва да се помисли за почистване на силно замърсено жилище, защото не искаш след ремонта да миеш и чистиш месец наред.
- Разходите винаги надвишават очакваното. Планирал си бюджет, но след първите няколко дни започват „непредвидени разходи“. Нови кабели, лепила, дребни части – всичко това се трупа, докато не разбереш, че си дал с 30% повече от предвиденото.
Често задавани въпроси
Колко време отнема основен ремонт?
Ако някой ти каже, че ще се справиш за месец, значи или никога не е правил ремонт, или лъже. В зависимост от мащаба може да отнеме от два месеца до половин година, особено ако чакаш материали, майстори или, още по-зле, одобрение за някакви документи.
Мога ли да направя всичко сам?
Теоретично, да. Практически – само ако си готов да загубиш нерви, време и, евентуално, няколко пръста. Едно е да боядисаш стена, друго е да сменяш електроинсталация без да знаеш кое е фаза и кое е нула.
Как да намеря добри майстори?
С връзки, брат! Ако си мислиш, че ще ги намериш по обявите, без някой да ти ги е препоръчал, си наивен. Най-добрите не си пускат реклами, защото хората си ги предават от уста на уста.
Как да се справя с боклука след ремонта?
Ако си решил да пълниш общите контейнери, рискуваш да получиш глоба и „любовно писмо“ от съседите. Най-доброто решение е извозване на отпадъци, защото така няма да си чупиш главата с чували бетон и строителен прах.
Как да избегна разправии със съседите?
Няма как. Колкото и да предупреждаваш, винаги ще има някой, който ще мрънка, че му трещи на главата. Най-доброто, което можеш да направиш, е да си стегнеш работния график и да не почваш къртене в 7 сутринта.
