Абсолютно ли е това или има вратички?

Може ли дезинфекцията да премахне всички патогени? Това е въпросът, който всеки си задава, когато реши да изчисти нещо до блясък. Истината обаче е, че колкото и да се стараеш, няма 100% гаранция, че всичко ще бъде унищожено. Винаги остава шанс някой инатлив микроб да се скатае и да оцелее.

Пълен ли е успехът на дезинфекцията или винаги има остатък?

Дезинфекцията е мощно оръжие срещу гадостите, но има няколко фактора, които решават дали ще бъде ефективна. Видът на препарата, начинът на прилагане и времето, което му се дава да подейства, са от ключово значение. Ако просто напръскаш и забършеш веднага, шансът да останат патогени е голям. Затова се препоръчва да се спазват инструкциите на препаратите и да се дава нужното време, за да си свършат работата.

Как да се справиш по-добре с патогените?

  • Използвай правилния препарат. Не всеки дезинфектант унищожава всички видове патогени. Някои работят срещу бактерии, но не и срещу вируси, други пък са добри срещу гъбички, но безсилни пред спори.
  • Дай му време да подейства. Бързото избърсване на препарата може да направи процеса безсмислен. Ако бутилката казва, че трябва да остане 10 минути, значи не трябва да го забърсваш след 2.
  • Почисти преди дезинфекция. Мръсотията по повърхностите може да намали ефекта на дезинфектантите. Затова първо махни прах, мазнини и други боклуци, преди да започнеш да дезинфекцираш.
  • Не всички повърхности са еднакви. Гладките и непорести повърхности задържат по-малко микроби, отколкото грубите и порестите. Така че текстил, дърво и някои пластмаси са по-трудни за пълно почистване.

Има ли случаи, когато стандартната дезинфекция не стига?

Да, и то доста. Например при почистване на силно замърсено жилище, когато има натрупвания от боклуци, мухъл и други гадости, стандартните методи не вършат работа. Също така, дезинфекция след фекалии изисква по-силни препарати и специални техники, защото стандартните дезинфектанти може да не са достатъчни. Можеш и да се обърнеш към фирма за извозване на боклуци, почистване и дезинфекция.

Най-често задаваните въпроси

Достатъчна ли е дезинфекцията в ежедневието?
В повечето случаи – да, но ако някой вкъщи е болен или ако има замърсени зони, трябва нещо по-силно.

Каква е разликата между почистване и дезинфекция?
Почистването маха видимата мръсотия, но не убива микробите. Дезинфекцията унищожава патогените, но не премахва праха и мазнините.

Могат ли всички препарати да убиват вируси?
Не, не всички. Някои са ефективни срещу бактерии, но не и срещу вируси като грип или корона. Трябва да се гледат етикетите.

Има ли домашни методи, които работят?
Оцетът и содата вършат работа за почистване, но не и за дезинфекция. Спиртът над 70% и белината са по-надеждни.

Колко често трябва да се прави дезинфекция?
Зависи от мястото. В кухнята и банята – редовно, а при болен вкъщи – всеки ден.

Може ли дезинфекцията да премахне всички патогени?