Защо е важно да не се отлага?
Като стане дума за таван, често го забутваме и си казваме „един ден ще го оправя“… ама този ден все не идва. Е, ако и при теб е така, време е да хванеш нещата в свои ръце. Насоки за ефикасно почистване на таван може да ти спестят часове нерви, прах и мъкнене на торби. Така че без много мислене – да действаме!
Практични насоки за ефикасно почистване на таван, без излишни усложнения
Ако ще чистиш таван, трябва да си готов за всичко – прах, мишоци, стари кашони, мухъл… Целта тук е да знаеш откъде да почнеш, какво да махаш и как да не губиш половин ден в лутане. Най-добре е първо да направиш груба преценка на какво ще се сблъскаш – има ли много боклук, има ли нещо тежко за изнасяне, ще трябва ли извозване на стари мебели или просто подреждане. С тези неща в главата, планът ще ти дойде сам.
Как да подходиш?
Повечето хора почват да местят нещата от единия ъгъл в другия и накрая пак нищо не са свършили. Затова следвай ясен ред. Важно е и да подбереш какви чували ползваш, какво слагаш в тях и къде ще го изхвърлиш. Ако има мухъл, не го оставяй – един препарат и четка и си готов. Не пропускай и проветряването – таван без въздух мирише като мазе от 80-те. И не забравяй – ако нещо е напълно изгнило или съсипано, няма смисъл да го пазиш, просто търси помощ за извозване на отпадъци и не се занимавай сам.
- Сортирай по приоритет. Първо се ориентирай какво ще остане и какво трябва да замине. Стари дюшеци, парцали, кашони с ненужни неща – не ги мести 5 пъти от място на място, а директно ги приготви за изхвърляне. Така няма да губиш време и няма да се чудиш къде пак си сложил онзи чувал.
- Подготви здрави чували и ръкавици. Не тръгвай с тънки торбички от магазина и ръкавици от аптеката. Тавани си искат здрави чували и такива ръкавици, дето няма да се скъсат още на третото пипане. Така няма да хвърляш усилия на вятъра и ще си спестиш много ядове.
- Проветри, мети и дезинфекцирай. След като всичко ненужно е навън, таванът трябва да диша. Отвори прозореца, ако има такъв, или вратата – проветряване си трябва. След това минаваш с метла или прахосмукачка и задължително с препарат за мухъл, ако има черни петна. Без това, всичко друго е напразно.
- Изчисти стените и гредите. Много хора чистят само пода, а забравят, че по стените и гредите се събира прах и паяжини с години. Минаваш с четка или с влажна кърпа и гледаш къде има пукнатини или проблеми, за да не ти се върнат пак същите ядове след месец-два.
- Огледай за вредители и миризми. Ако ти замирише на нещо странно или видиш следи от животинки, действай веднага. Не го оставяй за „по-нататък“. Най-добре е да сложиш капани или препарати за гризачи, защото те първо ти съсипват нещата, после започват да си правят гнезда. Ако миризмата е силна – значи има нужда от сериозно почистване или дори почистване на клошарски апартамент, ако нещата са зле.
Най-често задаваните въпроси
Как да разбера дали има мухъл в тавана?
Най-лесно ще го усетиш по миризмата – ако има тежък, влажен аромат, най-вероятно има мухъл. Виж и стените – черни или зелени петна не са за подценяване.
Трябва ли да изхвърля всичко старо?
Не всичко, но ако не си го ползвал последните пет години и е в лошо състояние, по-добре го махни. Така освобождаваш място и ти олеква на главата.
Какво да правя ако таванът е пълен с боклуци от наематели?
Започни с грубо сортиране и веднага планирай изпразване на апартаменти и къщи, ако не можеш сам. Не се занимавай да сортираш боклук по парче – това отнема дни.
Как се справям с паяжини и прах по гредите?
Най-добре е с четка на дръжка или прахосмукачка с удължител. Не ги оставяй, защото там се крият и буболечки, които после се размножават.
Мога ли да ползвам домашни препарати вместо химия?
Може, ако ситуацията не е тежка. Смес от сода и оцет върши работа при леки замърсявания, но при по-сериозни случаи е добре да хванеш нещо по-силно.
