Как да превърнеш буренясалия си двор в райско кътче?
Правим чудеса за запуснати дворове! Ако мястото ти е обрасло като джунгла, ако тревата е висока до кръста, а боклуците са повече от растенията, значи е време за действие! Не чакай да стане по-зле – запретвай ръкави и вкарай ред в хаоса.
Как започва трансформацията на занемарен двор?
Запуснатият двор не е просто естетически проблем – той привлича насекоми, гризачи и какви ли не гадости. За да го оправиш, трябва да имаш план.
- Премахване на боклуците. Всичко излишно – стара техника, изгнили дървета, изхвърлени мебели, ръждясали железа – трябва да замине. Ако положението е критично, потърси извозване на отпадъци – ще ти спести часове мъка.
- Косене на тревата и рязане на храстите. Високата трева е дом за змии и всякакви твари. Ако си изпуснал положението, ще ти трябва помощ за косене на трева и рязане на храсти, особено ако не разполагаш с професионална техника.
- Разчистване на дървета и клони. Ако в двора има паднали клони или дървета, отърви се от тях. Гнилите стволове са опасни и могат да причинят инциденти.
- Почистване на двора. След като премахнеш боклуците и окастрените клони, метни се на фината работа – събиране на листа, разчистване на тревни площи и оформяне на градинските зони. Тук може да ти влезе в работа някоя фирма за почистване на дворове, ако ситуацията е извън контрол.
Как да поддържаш двора след като е почистен?
Няма смисъл да се трудиш, ако след седмица всичко пак е в хаос. За да запазиш резултата, трябва да спазваш няколко основни правила.
- Редовно косене и подкастряне. Дори да не искаш английска морава, все пак поддържай тревата на прилична височина. Ако нямаш време, наеми някой за косене на трева и рязане на храсти.
- Почистване на паднали листа и клони. Ако ги оставиш, ще се разложат и ще направят двора ти гнусен и хлъзгав. Събирай ги периодично, особено есента.
- Не оставяй боклуци. Изхвърляй всичко ненужно веднага. Оставиш ли го веднъж, после ще се чудиш как да разчистиш. Ако имаш големи количества, извозване на отпадъци ще ти спести време и нерви.
- Проверявай оградите и алеите. Разбитите огради и напуканите плочки не само развалят визията, но и могат да са опасни. Ремонтирай ги, преди да стане по-зле.
- Засади нещо, което няма нужда от много грижи. Ако не си градинар, избери растения, които не изискват постоянно внимание – храсти, дървета или тревни покрития, които не се косат често.
Често задавани въпроси и отговори
Колко често трябва да се коси тревата?
Зависи от сезона и вида на тревата, но средно на две седмици е достатъчно. Ако не се коси редовно, корените стават слаби, а плевелите превземат всичко.
Как да се справя с бурените, без да използвам химикали?
Редовно окопаване и мулчиране помага. Ако бурените са плъзнали навсякъде, махни ги ръчно и насади нещо, което да ги измести – гъсторастяща трева или покривни растения.
Как да разчистя стар двор, ако няма откъде да започна?
Започни с боклуците – махни всичко, което не ти трябва. После се захвани с тревата и храстите. Ако работата е прекалено много, фирма за почистване на дворове ще ти спести главоболия.
Какво да направя, ако в двора има паднало дърво?
Ако е малко, можеш да го нарежеш с резачка. Ако е голямо, ще ти трябват хора с техника за извозване. Не го оставяй, защото ще започне да гние и ще привлича насекоми.
Кога е най-добре да засадя нови растения?
Пролетта и есента са най-добрите сезони. През лятото е прекалено горещо, а зимата – твърде студено за младите растения. Ако садиш дървета, избери есента, за да имат време да пуснат корени преди жегите.
